Wybór proszku do prania – na co zwrócić uwagę?

Wybór proszku do prania – na co zwrócić uwagę?

Wybór proszku do prania - na co zwrócić uwagę

Szukając odpowiedniego proszku dla siebie czy swojej rodziny można się pogubić – nie ważne czy idziemy do marketu, sklepu osiedlowego czy kupujemy w sklepach internetowych. Wybór jest ogromny. Na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru?

Cena proszku – podstawowe kryterium przy jego wyborze?

Spora liczba osób jako pierwsze kryterium (często jedyne) przy wyborze proszku do prania bierze cenę. Oczywistym jest, że osoba która często robi pranie stara się szukać oszczędności także jeżeli chodzi o środki czystości. W tym wypadku należy jednak zwrócić uwagę nie na stosunek masy takiego proszku do ceny, a ilości prań jaką będziemy mogli wykonać.

Niektóre proszki (często niemieckie) są dużo bardziej wydajne. Oznacza to, że mimo iż np. takie samo opakowanie proszku będzie droższe, to jednak będziemy mogli wykonać nim dużo więcej prań. W ostatecznym rozrachunku kupno droższego proszku może być dla nas oszczędnością. Od jakiegoś czasu producenci proszków do prania umieszczają na etykietach specjalne ikony, które informują na ile prań wystarczy dane opakowanie. Ocena proszku pod katem jego wydajności nie więc jest problemem.

Jakość proszku do prania

Kolejna kwestia, którą musimy rozważyć przy zakupie proszku do prania, jest jego jakość. Jeśli używany przez nas detergent nie dopiera naszych ubrań, zwłaszcza uporczywych plam, to rachunek jest prosty – tracimy co najmniej podwójnie. Oprócz samego proszku do prania, dodatkowo zużywamy wodę i energię, które są niezbędne do wykonania kolejnego prania, no i oczywiście swój czas. Rachunek jest więc prosty – jeśli jakiś proszek nie sprawdził się nam, nie kupujmy go znowu, choćby był w nie wiadomo jak promocyjnej cenie.

Wybierz rodzaj najbardziej odpowiedni dla siebie

Działanie proszków do prania opiera się na enzymach, związkach powierzchniowo czynnych odpowiedzialnych za zmiękczanie wody, a także środkach wybielających. Każdy z proszków będzie charakteryzował się innym składem, odnosi się to również do typów poszczególnych proszków do prania.

Podstawowy podział wyróżnia te, które przeznaczone są do kolorowych oraz białych tkanin. Dla osób, które cenią sobie uniwersalność stworzono proszki dobrze sprawdzające się przy praniu zarówno białych, jak i kolorowych tkanin. Ale to nie koniec – na rynku dostępne są co rusz nowe produkty: proszki dla alergików, ekologiczne lub wzbogacone o nutę zapachową płynu do płukania tkanin. Warto w tym wypadku pamiętać, że nie zawsze używanie jednego typu proszku do każdego typu prania jest najlepszym wyjściem. Może warto kupić mniejsze opakowanie (jeśli np. nie mamy wystarczającej ilości miejsca) dwóch czy trzech rodzajów proszku?

Kwestia ekologii

Kolejną kwestią, nad którą warto się pochylić jest sprawdzić, to zawartość fosforanów. Dla wielu osób ekologia jest bardzo ważnym aspektem w codziennym życiu, dlatego warto pamiętać że wiele fosforanów bardzo słabo się rozkłada, a ich nadmiar w wodzie powoduje powstawanie sinic, które szkodzą organizmom wodnym. W związku z tym, przy wyborze proszku dobrze decydować się na wybór proszków bez fosforanów (przykładowo w Niemczech zakazana jest produkcja proszków z zawartością fosforanów, podczas gdy w Polsce są one nadal dozwolone).

Jaki proszek wybrać?

Wybór odpowiedniego proszku, to kwestia indywidualna dla każdego z nas, jednak warto poświęcić chwilę czasu na zastanowienie się oraz porównanie chociaż kilku z dostępnych ofert. Może warto jest przeczytać kilka dyskusji w Internecie, które są poświęcone temu tematowi? Może proszek do prania, który kupujemy konsekwentnie od kilku lat z przyzwyczajenia nie jest jednak najlepszą opcją? Może warto zrezygnować z marek, których reklamy widzimy stale w telewizji i zastanowić się nad mniej znaną marką?

A może dobrą opcją jest wybór zupełnie innego środka do prania? W końcu na rynku w ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo kapsułek, żeli tabletek i innych specyfików, które z powodzeniem mogą zastąpić pranie w proszku..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s