Czyszczenie brodzika, wanny i umywalki – jak sobie poradzić?

Czyszczenie brodzika, wanny i umywalki – jak sobie poradzić?

Czyszczenie brodzika, wanny i umywalki - jak sobie poradzić?

Czarne plamy, mazista substancja w zakamarkach brodzika, wanny czy umywalki nie tylko wygląda bardzo nieestetycznie, ale jest też niezdrowa. Czym jest czarna maź? I jak ją skutecznie usunąć oraz nie doprowadzić do jej powrotu? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym artykule.

Czarny, czasami czarno-zielony nalot o nieprzyjemnym zapachu to niestety pleśń. Najczęściej tworzy się w zakamarkach brodzika i ściankach prysznica – panują tam idealne warunki do rozwoju niektórych pleśni – jest ciepło i wilgotno.

Źle dobrane sylikony, fugi i kleje uszczelniające, nieprawidłowo umocowana wanna czy brodzik, brak dopływu z narożników oraz spoin – to wszystko sprawia że w zakamarkach zatrzymuje się woda. Prowadzi to do zawilgocenia ścianek, powierzchni – a to sprzyja rozwojowi pleśni.

Co robić jeżeli mino tego iż dbamy o czystość i higienę w łazience pojawiła się w niej pleśń?

Będziemy chcieli ją jak najszybciej usunąć – można wymienić zainfekowane przez pleśń fragmenty fugi, sylikonu i uzupełnić ubytki. Alternatywnie można zdrapać zewnętrzną część fugi i pokryć ją środkiem grzybobójczym. Jeżeli decydujesz się usunąć zupełnie zanieczyszczoną fugę, tę nowo nałożoną również zaaplikuj środek przeciw-pleśniowy. Można również rozważyć wykorzystanie fug epoksydowych, charakteryzują się one wyższą odpornością na zawilgocenie, co wpływa na mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się na nich pleśni czy grzybów.

Tak samo postępujemy z sylikonem, na którym pojawiły się czarne plamki – najpierw go usuwamy, oczyszczamy i osuszamy szczeliny, które do tej pory przykrywał i aplikujemy nowy – najlepiej taki zawierający substancje biobójcze.

A co jeżeli nie chcemy podejmować od razu tak drastycznych środków? Lub po prostu nie mamy wprawy w wykonywaniu takich drobnych prac remontowych i nie chcemy jednocześnie od razu wzywać fachowca?  Całe szczęście na rynku jest masa preparatów do walki z powierzchniami zanieczyszczonymi przez pleśń i grzyby. Środki te najczęściej nakłada się bezpośrednio na zainfekowaną powierzchnię i po paru chwilach zmywa – ważne żeby dokładnie przeczytać i stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu przez producenta. Część środków jest wyjątkowo silna i pozostawiona zbyt długo na powierzchni może ją uszkodzić. Pamiętaj też żeby chronić swoje dłonie, używaj gumowych rękawiczek! Jeżeli środki używane w łazience są na tyle silne żeby zniszczyć emalie brodzika czy umywalki… skórę naszych rąk zniszczą równie szybko.

Domowe sposoby na sprzątanie łazienki

Domowe sposoby na czyszczenie brodzika, wanny i umywalki

Wracając jednak do tematu, jeżeli nie chcemy używać środków chemii gospodarczej, bo mamy większe zaufanie do domowych sposobów, mamy również kilka możliwości. Warto pamiętać jednak, że żeby osiągnąć taki sam efekt jak w przypadku używania chemii specjalistycznej, będziemy musieli się jednak więcej namęczyć . Środki te nie są po prostu tak żrące.

Co mamy więc do wyboru – proszek do pieczenia, pastę do zębów, ocet, sok z cytryny, z winogron lub płyn do mycia naczyń. Proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną posypujemy brudne powierzchnie i pozostawiamy na około 20 minut. Po tym czasie powierzchnie spłukujemy lub usuwamy morką ścierką lub gąbką.  Pewną trudnością jest nasypanie proszku w szczeliny. Problemu tego jednak nie ma gdy stosujemy płyny – w zanieczyszczone narożniki i trudno dostępne zakamarki wkładamy watę, którą potem polewamy np. octem albo sokiem z cytryny. Płyny te wnikając w watę, docisną ją do ścianek zapewniając że środek dotrze do największych zakamarków.

Korzyścią ze stosowania octu jest to że usuniemy ślady nie tylko z pleśni i grzybów, ale również kamień osadzający się zarówno w fugach, na kafelkach, jak i szybach kabiny prysznicowej. Ocet rozcieńczamy z wodą w proporcji 1 do 2 (jedna miarka octu na dwie miarki wody). Minusem używania tego środka jest nieprzyjemny i silnie drażniący zapach.  Pod tym kątem dużo przyjaźniejszy jest sok z cytryny bądź winogron – pozostawiamy go na brudnej powierzchni przez około 10 minut, po czym spłukujemy.

Specjalistyczne środki czystości

Pewnym kompromisem są środki specjalistyczne na bazie octu (osobiście możemy polecić środek czyszczący Klee, o którym pisaliśmy jakiś czas temu – w naszej łazience sprawdza się idealnie, usuwa kamień i czarne plamki, a co dla nas najważniejsze – nie trzeba szorować, po 10-15 minutach wystarczy spłukać powierzchnie i już lśni czystością).

Podsumowując

Po użyciu zarówno preparatów specjalistycznych do usuwania pleśni i grzybów jak i tych naturalnych, warto czyszczoną powierzchnię zabezpieczyć impregnatem, który pozwoli się efektem naszej ciężkiej pracy cieszyć na dłużej.
Na przyszłość dobrze jest pamiętać, aby po wzięciu ciepłego prysznica uruchamiać chociaż na chwile wentylacje – jeżeli takiej nie mamy, to dobrze jest zostawić drzwi prysznica oraz do łazienki otwarte – poprawi to cyrkulacje powietrza nawet w małej łazience.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s